Mootorsõidukimaks – kellele, millal ja kui palju?

E-Assets Raamatupidamine- Mootorsõidukimaks - kellele, millal ja kui palju?

Mootorsõidukimaks – kellele, millal ja kui palju?

Automaks ehk mootorsõidukimaks on eestlaste jaoks täiesti uus ja seetõttu on selle ümber veel kerge segadus ja keegi ei tea täpselt, kuidas see kõik välja hakkab nägema. Muudatusi toob ta aga nii ettevõtetele kui ka eraisikutele ja käesolevas artiklis anname ülevaate olulisematest punktidest, mida maks endaga kaasa toob ja mida kindlasti tähele panna.

Automaks koosneb kahest osast: iga-aastane maks ehk automaks ja registreerimistasu. Automaksu haldab Maksu- ja Tolliamet ning registreerimistasu Transpordiamet, mille tasub auto registrisse kandja esmakordsel registreerimisel. Siinjuures tuleb tähele panna, et seda tuleb tasuda ka juba registreeritud sõiduki esimesel omanikuvahetusel, kui selle eest pole varem registreerimistasu makstud.

Millal?

Automaks hakkab kehtima 1. jaanuarist 2025. aastal, mis ei tähenda loomulikult seda, et 1. jaanuaril peavad kohe kõik oma auto terve aasta maksu ära tasuma. Maksu arvestatakse küll igal aastal 1. jaanuari seisuga, kuid tasumine toimub kaks korda aastas: 15. juuniks ja 15. detsembriks. Maksuteated väljastatakse Maksu- ja Tolliameti poolt juba 15. veebruariks (teatisi näeb Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas eMTA), mis annab piisava ajapuhvri oma rahaasjade planeerimiseks. Kes korraga aga suuremat summat välja maksta ei taha, võib väiksemate summade kaupa hakata Maksu- ja Tolliameti ettemaksukontole raha juba ka varem kandma. Oluline on see, et kahel korral aastas seal piisav summa koos oleks. 

Kellele?

Automaks laieneb kõigile era- ja juriidilistele isikutele, kes on liiklusregistris sõiduauto, mootorratta või mõne muu mootori jõul liikuva masina (täpsema nimekirjaga saab tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/MSMS) omanik või liisingfirma puhul vastutav kasutaja. Andmed võetakse jooksva aasta eest 1. jaanuari seisuga. Oluline on teada, et kellel on liising näiteks järgmise aasta jooksul lõppemas, siis te ei pea kogu summat selle aasta lõpuga tasuma, et liisingulepingut varem lõpetada, sest registreerimistasu tuleb tasuda alles auto esimesel võõrandamisel. Lihtsamalt öeldes: kui teie liising lõppeb näiteks 2025. aasta märtsis ja teist saab auto omanik, siis registreerimistasu maksma ei pea, vaid see juhtub alles siis, kui otsustate auto maha müüa ja siis tasub selle konkreetse auto registreerimistasu juba uus omanik. Siinjuures tuleb kindlasti ära märkida, et ka pärandina saadud auto puhul omanikuvahetusel registreerimistasu maksta ei tule.

Kui palju?

Nii registreerimistasu kui ka automaks on autopõhised ja viimase juures mängivad rolli järgnevad tegurid: CO2 heitkogus, mootori võimsus, sõiduki täismass ning vanusekordaja. Registreerimistasu koosneb sõiduautode puhul baasosast, CO2 komponendist ja täismassi komponendist. Kaubikute registreerimistasu koosneb vaid baasosast ja CO2 komponendist. Et igaüks ei pea neid keerulisi komponente arvesse võttes automaksu ise arvestama, on loodud erinevaid kalkulaatoreid, mis seda teie eest teevad. Vaata, kui palju on tulevikus sinu auto aastamaks ja registreerimistasu SIIT!

Mida kindlasti teha enne 2025 aasta 1. jaanuari?

  • Vaata kindlasti oma autopark kriitilise pilguga üle ja veendu kõikide autode vajalikkuses.
  • Kaalu, kas saaksid mõne sisepõlemismootoriga auto elektri- või hübriidsõiduki vastu välja vahetada, sest nende pealt maksad vähem maksu.
  • Vaata üle oma liiklusregistri andmed – ega seal ei ole mõnd autot, mis on uuel omanikul veel ümber kirjutamata.
  • Vaata üle auto andmed, mis liiklusregistrisse kantud, et automaksu ja registreerimistasu arvutamisel oleks algandmed õiged.
  • Kontrolli Maksu- ja Tolliameti e-keskkonnas üle oma kontaktandmed, et maksuteade jõuaks sinuni õigel ajal.

 

Kas oled järgmise aasta eelarvet planeerides juba automaksuga arvestanud? Kui veel mitte, siis praegu on selleks veel viimane aeg!

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST