Finantssuhtarvud

Finantssuhtarvud

Ettevõtte finantssuhtarvud – finantstulemuste objektiivsed hindajad

Selleks, et ettevõte saaks jätkusuutlikult toimida, ei saa usaldada vaid rahalist jääki pangakontol ja kassas. Majandusteadlased on välja töötanud hulganisti finantssuhtarvude valemeid ja nende hindamise kriteeriumeid, mille abil saab ettevõtte finantstulemusi ilustamata hinnata

Üldjuhul kasutavad finantssuhtarvude analüüsi keskmised või suuremad ettevõtted, kuid kindlasti võiks seda praktikat kasutada ka väikeettevõtted, näiteks majandusaasta aruannet esitades tegevusaruandes mõned olulisemad näitajad välja tuua. 

Laias laastus jagatakse finantssuhtarvud 5 suurde rühma, mis omakorda sisaldavad 3 – 5 erinevat näitajat.

Likviidsussuhtarvud ehk lühiajalise maksevõime näitaja

Selle rühma finantssuhtarvud näitavad, kas ettevõttel on piisavalt vahendeid oma lühiajaliste kohustuste tasumiseks. Suhtarv leitakse kui käibevarad jagatakse lühiajaliste kohustustega. Tulemust loetakse heaks, kui väärtus jääb 1,5 kuni 2 vahele. Kui tulemus jääb alla 1, siis võib juhtuda, et ettevõttel ei ole lähitulevikus piisavalt vahendeid, et oma rahalisi kohustusi täita. Kui näitaja on üle 2, siis ei kasuta ettevõte oma olemasolevat käibevara piisavalt targalt.

Pane tähele! Oluline info ka panga jaoks, kui laenu soovid võtta. Nende jaoks on oluline, et ettevõte, kellele laenu antakse oma igapäevased kohustused suudaks ära tasuda.

Efektiivsuse suhtarvud

Need suhtarvud näitavad kui tõhusalt kasutatakse ettevõtte vara, et nende abil müügitulu saada. Efektiivsuse suhtarvud on näiteks varade käibekordaja, mis leitakse müügitulu ja keskmise vara jagatisena. Mida suurem on saadud arv, seda efektiivsemalt ettevõtte varasid müügitulu saamiseks kasutatakse.

Üheks oluliseks näitajaks on ka keskmine laekumisperiood, mis näitab ettevõttele, ega arvetel ei ole liiga pikki maksetähtaegu pandud ja kas raha laekub ettevõtjale ikka piisavalt kiiresti tagasi. Suhtarv leitakse kui võetakse mingi kindel periood ja leitakse sellel perioodil laekunud arvete keskmine summa, mis jagatakse müügituluga ja korrutatakse 365 päevaga

Finantsvõimenduse suhtarvud

Lihtsamalt öeldes on finantsvõimendus laen. Need suhtarvud aitavadki luua pilti, kui suures osas ettevõte kasutab oma tegevuseks võõrkapitali. Arvväärtuseks ongi protsent ja reegel on üsna range – ettevõte on hästi toimiv, kui ta ei kasuta üle 50% võõrkapitali. Finantsvõimenduse tähtsaim näitaja on võlakordaja, mis leitakse valemiga kohustised kokku jagatud varade kogusummaga.

Pane tähele! Jällegi oluline info panga jaoks, et teada saada, kui palju ettevõttes juba võõrkapitali kasutusel on.

Tasuvuse suhtarvud

Selle rühma suhtarvud annavad hinnangu ettevõtte tegevusele tervikuna, näidates kasumi efektiivsust müügilt, varadelt ja omakapitalilt. Üks üldisemaid tasuvusnäitajaid on müügikäibe puhasrentaablus. See näitab puhaskasumi osatähtsust müügikäibest ja kui suure osa müügikäibest saaks maksimaalselt investeerida. Näitab mitu senti teenis ettevõtte müügikäibe iga euro kohta. Leitakse puhaskasumi ja müügikäibe jagatisena.

Müügikäibe ärirentaablus näitab ettevõtte tegevuse efektiivsust ehk müügikäibe iga euro tasuvust peale müüdud toodete kulu ja turustus- ning üldiste halduskulude mahaarvamist. Leitakse kui ärikasum jagada müügikäibega.

Turusuhtarvud

Neid suhtarve on vaja ettevõtte turuväärtuse ja investeeringu tulususe analüüsimiseks. Kui näiteks on vaja teada saada, kui palju teeniti kasumit ühe lihtaktsia kohta või kui suurel määral maksab ettevõtja kasumist dividendideks ja kui palju jätab investeeringuteks.

Finantssuhtarvude leidmine on keerukas, kuid siiski vajalik toiming, et ettevõtluse efektiivsust ja jätkusuutlikkust õiglasel määral hinnata. Valemites välja toodud näitajaid leiab kas bilansist või kasumiaruandest. Kui Sulle ettevõtjana tundub see arvude rägastik liiga keerulisena, siis palu seda raamatupidajal teha või selle puudumisel pöördu finantsnõustaja poole.