Kingitused

E-Assets Raamatupidamine - Ärikingitus

Kingitused

Kohe-kohe on saabumas jõulud ja päevakorral on erinevate kinkide tegemine: nii koostööpartneritele, töötajate lastele kui ka klientidele.

Kingitus

Kingitus võib olla nii raha, kaup kui ka tasuta osutatav teenus. Seejuures peab kingitus olema rahaliselt hinnatav – lilled, näiteks jõulutäht, ei ole rahaliselt hinnatavad, seega ei kuulu need kingituse alla.

Reeglina on kingitus koostööpartnerile maksustatav 20/80 tulumaksuga. Oma töötajatele tehtud kingitused maksustatakse erisoodustusena.

Ettevõtte poolt tehtavad kingitused peavad olema tõestatavad, et see ei ole mõnel teisel eesmärgil soetatud esemed. Kingitused ei ole:

  • ettevõtja poolt tavaliselt müüdava kauba näidis;
  • reklaamkingitus, mille väärtus jääb alla 10 euro
  • lootusetu nõude või varastatud kauba mahakandmine;
  • sponsorlus, kui eesmärgiks on ettevõtte reklaamimine;
  • antud allahindlused.

Ärikingitus

Ärikingitus ehk reklaamkingitus on reklaami eesmärgil tehtud kingitus, mis on 10 euro väärtuses maksuvaba (KM-ta summa, kui tegu on KM-kohuslasest ettevõttega). Reklaamkingitus eeldab, et kingitusele on lisatud ettevõtte logo. Siia alla käivad kõik 10 euro sisse mahtuvad asjad:

  • reklaampastakas, kruus, fliis, hiirematt, jne;
  • ka teenused, kuigi see ei ole väga palju kasutatav.

Ärikingitus võib olla ka söök või jook – logoga šokolaad, erikujundusega vein. Oluline ka, et 10 euro sisse ei arvestata logo lisamist ega pakendamisega seotud kulusid.

Kingituseks ega ka ärikingituseks ei loeta kulutusi, mida ei saa käsitleda hüvena saaja jaoks (nt õhupall, vimpel, plakat, voldikud, tootenäidised jms) ehk asju, millel puudub tarbimisväärtus.

Annetus

Annetus on seotud heategevusliku eesmärgiga. Maksustamine sõltub annetuse saaja isikust.

Kui annetatakse MTÜ-le või SA-le, kes on kantud tulumaksusoodustuse nimekirja, saab annetuse teha maksuvabalt järgmistes piirides:

  • 3% palgafondist (palgafond ei sisalda sotsiaalmaksu ega tööandja töötuskindlustust, samuti ei arvestata antud juhul tööandja makstavat haigushüvitise osa).
  • või 10% eelmise kalendriaasta kasumist.

Ühel kalendriaastal saab kasutada ainult ühte piirmäära ja kui see piir ületatakse, tuleb ülejäänud osalt tulumaks maksta.

Kokkuvõtteks, kingituste ja annetuste tegemine koos erinevate piirmääradega võib tunduda keeruline, kuigi see tegelikult seda ei ole. Kui oled ettevõtja, tasub igal juhul teada, millised need soodustused on ja neid maksimaalselt ka kasutada. Kingitused on täiesti lubatud väljaminekud ja neid ei pea omast taskust maksma. Kindlasti saada kuludokumendid raamatupidajale.