Miks eelistada kinnisvarainvesteeringuid ettevõtte kaudu?

Kinnisvara investeeringud

Miks eelistada kinnisvarainvesteeringuid ettevõtte kaudu?

Kinnisvarainvesteeringud on üha populaarsemaks muutunud ja aina enam mõeldakse sellele, kuidas seda tulusalt teha. Üks oluline aspekt, mida tuleb kaaluda, on tulumaksu mõju sinu investeeringutele. Kas peaksid kinnisvara omama eraisikuna või hoopis ettevõtte alt? Siin vaatleme mõlema lähenemise plusse ja miinuseid.

Eraisik

Plussid:

  • Eraisikuna on kinnisvaraga mõistlik tegeleda, kuni puuduvad kulud.
  • Raha saab koheselt kasutada igapäevaelu tarbeks.

Miinused:

  • Eraisiku puhul aga maksustatakse kogu teenitud tulu (üüritulu, kinnisvara müük) ning eraisikul ei ole võimalik hoolduskulusid tuludest maha arvata. Tulumaks tuleb tasuda kord aastas, peale eraisiku deklaratsiooni esitamist, kus tuleb välja tuua teenitud üüritulu ja kinnisvara müük.
  • Üüritulu lühiajalise rendi puhul ei saa kulusid maha arvata ja tulumaks on 20% kogu üüritulult.
  • Pikaajalise rendi korral saab maha arvata 20% üüritulust kinnisvaraga seotud kulude katteks, mis vähendavad efektiivset tulumaksuprotsenti 16%-ni.
  • Kinnisvara müügil eraisikuna saab müüa ainult ühe kodu kahe aasta jooksul. Kui kinnisvara oli enne müüki rendis, siis ei loeta seda koduks ja ost-müük hinnavahele tuleb rakendada tulumaksu.

 

Ettevõte

Plussid:

  • Kinnisvaraga kasulik opereerida läbi ettevõtte, sest remondi- ja hoolduskulud ning tehnika ja mööbli ostmise kulud saab kuludeks kanda ja näiteks hiljem müügituludest maha arvata.
  • Teine erinevus on saadav üüritulu, mille puhul ettevõtjana ei pea tulumaksu kohe ära maksma. Maksustamisele kuulub ettevõtte tulu alles siis, kui seda ettevõttest välja hakatakse kandma. Meie tänane maksusüsteem õnneks kasumit ei maksusta ja kuni seda ei tehta, tasub seda maksimaalselt ära kasutada.
  • Ettevõtte omandis oleva kinnisvara müümisel tulumaksu maksma ei pea ja võid ettevõtte alt müüa kinnisvara korduvalt mitme aasta jooksul tulumaksu kohustust kartmata ja maksueelse raha olemasolu võimaldab rohkem investeerida.

Miinused:

  • Eratarbimiseks raha kasutamise piirang: ettevõtte alt teenitud tulu ei saa maksuvabalt eratarbimiseks kasutada. Kui raha soovitakse igapäevaste kulutuste tarbeks kasutada, tuleb tasuda kas tööjõumaksud väljamaksetelt või dividendide tulumaks.

 

Tasuta kasutamise leping

Tasub mõelda ka tasuta kasutamise lepingule, mis võimaldab kinnisvaraomanikul vältida tulumaksukohustust eraisikuna ning kanda kinnisvaraga seotud kulud ettevõtte kulude hulka. Varahalduse ettevõtted kasutavad tihtipeale just seda meetodit, et maksimaalselt ära kasutada nende investeeringute potentsiaali ja vähendada maksukoormust.

 

KOKKUVÕTTEKS

Eelis ettevõtte alt kinnisvara omamisel seisneb peamiselt tulumaksu vähendamises, mis võib tähendada olulist kokkuhoidu ja annab rohkem võimalust investeerida.

Tuleb ka meeles pidada, et kinnisvarainvesteeringutega seotud maksusätted võivad erinevates riikides ja regioonides erineda, seega on alati soovitatav konsulteerida ekspertidega, et tagada valitud strateegia sobivus sinu konkreetse olukorraga.

 

Kui Sa vajad täiendavat nõu, võta julgelt ühendust.

Broneeri raamatupidamisalane konsultatsioon SIIT ning vastan kõikidele Sinu küsimustele!