10 jaan. Käibemaksu muudatused aastal 2025
Käibemaksu muudatused puudutavad paratamatult meist igaüht, sest oma sisult on käibemaks tarbimismaks ja teenuseid ning kaupu tarbime me mingil määral kõik.
Käibemaksumäärade tõus
Kohe aasta alguses, nimelt 1. jaanuarist 2025 tõuseb majutuse ja majutuse koos hommikusöögiga käibemaksumäär seniselt 9 protsendilt 13 protsendile. Esialgu võib jääda mulje, et taoline käibemaksumäära tõus puudutab vaid eratarbijaid, kuid päris nii lihtne see kahjuks ei ole. Niigi hinnatundlik klient võib hinnatõusu tõttu väljasõidud hotellidesse/SPAdesse jne sootuks ära jätta ja see mõjutab turismisektori ettevõtteid väga rängalt.
Samal ajal tõuseb ka ajakirjandusväljaannete käibemaksumäär 5 protsendilt 9 protsendile. Hinnatõus rakendub ka digiväljaannetele.
Üldine käibemaksumäär tõuseb 1. juulist 2025. aastal kahe protsendipunkti võrra ehk 22 protsendilt 24 protsendile.
Väikeettevõtete erikord
2025. aasta 1. jaanuaril lihtsustub väikeettevõtete tegutsemine teistes liikmesriikides – väikeettevõtja saab teises liikmesriigis ilma püsivat tegevuskohta omamata tegutsedes ennast registreerida seal maksukohustuslasena samadel tingimustel, mis kehtivad selles teises liikmesriigis asukohta või püsivat tegevuskohta omavatele ettevõtjatele.
Lihtsamalt öeldes saab väikeettevõtja edaspidi müüa kaupu teistesse Euroopa Liidu riikidesse käibemaksuvabalt. Täidetud peab olema siiski kaks lisatingimust:
2025. käive kõigis liikmesriikides, kaasa arvatud Eestis, ei tohi ületada 100 000 euro piiri nii jooksval kui ka eelmisel kalendriaastal.
2025. käive teises liikmesriigis, kus isik soovib maksuvabastust rakendada, ei ületa selles liikmesriigis kehtivat maksukohustuslasena registreerimise piirmäära.
Erikorra kasutamine ei ole kohustuslik!
Pane tähele!
• Erikorra kasutamiseks esita Maksu- ja Tolliametile avaldus, mille kinnituse korral ilmub ettevõtte registrinumbrile “EX” märge. Märgi avaldusse kindlasti ka ära, millistes liikmesriikides sa tegutsed.
• Väikeettevõtte erikorda saab kasutada ka samal ajal Eestis käibemaksukohustuslane olles, kui kogu Euroopa Liidu sisene käive jääb alla 100 000 euro.
• Kui kasutad väikeettevõtte erikorda, siis ei saa käibemaksu tagasi küsida nendelt kaupadelt, mida müüakse edasi maksuvabalt.
Nii nagu iga õiguse puhul, tekib ka väikeettevõtte erikorra kasutajal kohustus:
iga kvartali järgneva kuu lõpuks tuleb deklareerida kvartali jooksul nii Eestis kui ka teises liikmesriigis tekkinud käibe kogusummad.
Käibemaksukohustuslaseks registreerimine
2025. aasta 1. jaanuarist muutuvad käibemaksukohustuslaseks registreerimise põhimõtted – summa jääb endiselt samaks (40 000 eurot), millest alates käibemaksukohustuslaseks registreerimise nõue tekib, kuid muutuvad piirmäära arvestuse alused. Kõige olulisem on see, et uue aasta algusest arvestatakse piirmäära sisse vaid käive, mille tekkimise koht on Eesti.
Kõige rohkem mõjutavad uute piirmäärade kehtestamise põhimõtted investeerimisettevõtteid, sest registreerimiskohustuse piirmäära sisse hakatakse arvestama ka maksuvaba käivet nagu näiteks eluruumide rent, aktsiate müük ja saadud intressid. Mõju ei avalda see sellisel juhul, kui ettevõte käive (näiteks 50 000 eurot) moodustub vaid maksuvabast või 0% maksustatavast käibest, kuid kui lisandub näiteks 100 eurone käive turundusteenuste osutamisest, siis muutub ettevõte automaalselt käibemaskukohustuslaseks.
Millised müügitehingud edaspidi piirmäära sisse arvestatakse, loe täpsemalt siit.
Ole käibemaksu muudatustega kursis, et oma finants- ja maksuarvestusi õigesti planeerida oskaksid!
Kui soovid olla kindel, et sinu käibemaksu arvestus on õigesti tehtud, siis võta meiega ühendust ja hoiame sinu ettevõtte raamatupidamise korras.